Kuchnia włoska – Włosi mają hyzia na punkcie jedzenia, czyż nie?

Kuchnia włoska

Stereotypy mówią, że Włosi są niezdyscyplinowani, niezorganizowani i że w ogóle nie trzymają się reguł. Moim celem jest je złamać. W pierwszej kolejności biorę na tapet temat – JEDZENIE. Jeśli o nie chodzi, zasady we Włoszech są żelazne. Przyswajanie ich uważam za dość przyjemny proces. Dla mnie na początku wyzwaniem były jedynie godziny posiłków, z całą resztą szybko sobie poradziłam.

Bardzo dużo mówi się o kuchni włoskiej. Wszędzie jej pełno. Internet pęka w szwach od przepisów na włoskie dania, a kuchnia włoska to zdecydowanie coś więcej niż tylko potrawy. To cała kultura jedzenia, tradycje, sztuka, a nawet styl życia. To też sposób odżywania. Dieta śródziemnomorska jest bowiem zainspirowana tradycyjną kuchnią włoską, grecką i hiszpańską. Ciekawostką jest, że w 2010 roku została wpisana na listę ustnego i niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO.

Czym zatem jest kuchnia włoska?

Na to pytanie będę odpowiadać w serii artykułów o jedzeniu. Powiem szczerze, że zanim zorientowałam się, na czym wic polega, potrzebowałam dużo czasu, wiele lat! Zrozumiałam, o co kaman dopiero po tym, jak stałam się częścią włoskiej rodziny. Wcześniej, bazując na wyjściach do restauracji, rozmowach czy domowych kolacjach w międzynarodowym towarzystwie, próbowałam połączyć w całość strzępki uzyskiwanych informacji. Od początku zwracałam uwagę na szczególną kulturę jedzenia, której nie byłam nauczona, której nie pojmowałam. Mimo to nie czułam się outsiderką, ponieważ Włosi są bardzo otwarci w tym obszarze, chętnie dzielą się wiedzą i starają się, aby każdy czuł się dobrze zarówno w trakcie przygotowywania posiłku, jak i przy stole. To jest jedna z tajemnic kuchni włoskiej – i proszę, nie mówcie mi, że w Polsce jest tak samo, bo jestem pewna, że nie na taką skalę i nie w takim stopniu. Jestem tutaj po to, aby wprowadzić Cię w te tajniki i pokazać Ci Italię od kuchni 😊

Kultura jedzenia w Polsce i we Włoszech

Różnica między kulturą jedzenia w Polsce i Italii jest zasadnicza. Włoskie zasady dotyczące posiłków są przyjemne (i zdrowe). W Polsce według mnie panuje miszmasz. Nie należymy do mistrzów wysokiej kultury jedzenia, dlatego polecam podpatrzeć, jak radzą sobie Włosi. Aby rozwiać Twoje wątpliwości, powiem Ci coś, co kiedyś wbiło mnie w fotel. Czy wiesz, kto dostanie pracę w dobrej restauracji jako pomoc szefa kuchni w każdym miejscu na świecie? Osoba ze stosownym wykształceniem albo… Włoch!

Dolce vita

Od Włochów można nauczyć się wielu przyjemnych i pożytecznych nawyków. Przyswojenie ich może wprowadzić w nasze życie dużo relaksu, tzw. dolce vita, a nawet poprawić nasze relacje, nie tylko z innymi ludźmi, ale również z samym/ samą sobą. W końcu głodny Polak to zły Polak. Jeśli chcesz wiedzieć, gdzie leży pies pogrzebany, zapraszam do czytania moich kolejnych wpisów 😉 Następny artykuł to prawdziwa pigułka informacji.

I tak, Włosi mają absolutnego hyzia na punkcie jedzenia. Bardzo sztywno trzymają się swoich zasad! Mówią o jedzeniu cały czas – znacznie więcej i dłużej niż Anglicy rozmawiają o pogodzie 😉

Dodaj komentarz